KralFm
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KralFm

Kralfm,Kral Fm,Koxp,Radyo dinle, Müzik dinle, istek yap, canli radyo dinle, kral fm, süper fm, power fm, bedava music, bedava müzik, mp3 indir, online müzik yükle, sarki dinle, sarki sözleri,aşk,sevgi,genel kültür,hobi,eğlence,oyunlar,Komik,Spor
 
AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

 

 Aksu rakamlara girdi!

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
By_ResuL
1.Üye
1.Üye
By_ResuL

Mesaj Sayısı : 120
Kayıt tarihi : 03/01/10

Aksu rakamlara girdi! Empty
MesajKonu: Aksu rakamlara girdi!   Aksu rakamlara girdi! I_icon_minitimeCuma Ocak 08, 2010 7:36 pm

Beşiktaş Kulübü'nün 31 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek kongresinde başkan adayı olan Murat Aksu, mevcut başkan ve rakibi Yıldırım Demirören'in kulübün mali tablosu ile ilgili yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

Aksu, yaptığı yazılı açıklamada, kulübün zarar ettiğini ve marka değerinin de başkan Yıldırım Demirören'in iddia ettiği rakamlarda olmadığını bildirdi.

-''YANILTICI BİLGİ VERMEK SUÇTUR''-

Geçtiğimiz günlerde tarafından açıklamalara istinaden, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği ve Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören'in çeşitli basın yayın organlarında Beşiktaş Kulübü'nün borcunun 170 milyon TL olduğunu iddia ettiği ifade edilen açıklamada, ''Öncelikle Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Beşiktaş A.Ş.) İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören ve Sermaye Piyasası Kanunu'na tabi bir şirket olduğu anımsanmalıdır. Dolayısıyla halka açık bir şirket hakkında yapılacak yorum ve açıklamaların kamuya yayınlanmış, bağımsız denetimden geçmiş mali tablo ve bilgiler üzerinden yapılması gerekmektedir. Bunun dışında yatırımcının yatırım kararını etkileyebilecek yalan, yanlış ve gerçeğe aykırı yorum ve değerlendirmeler Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde suçtur. Bu sebeple aşağıdaki açıklamayı yapma gereği doğmuştur. Ayrıca halka açık Beşiktaş A.Ş. mali tablo ve bilgileri hakkında yanlış ve yanıltıcı bilgi verenler hakkında Sermaye Piyasası Kurulu'nu ilgili kanuna muhalefetten dolayı işlem yapmaya çağırma gereği duyulmuştur'' ifade edilerek, şu görüşlere yer verildi:

''Beşiktaş A.Ş.'nin en son bağımsız denetimden geçmiş 31.08.2009 tarihli mali tablolarına göre kısa vadeli yükümlülükleri toplamı 218 milyon TL, uzun vadeli yükümlülükleri toplamı da 61 milyon TL'dir. Yani toplam kısa ve uzun vadeli yükümlülükleri 279 milyon TL'dir. Buna Beşiktaş Derneği'nin yaklaşık 60 milyon TL'lik borcu da eklendiğinde toplam yükümlülükler Beşiktaş Derneği ve Beşiktaş A.Ş. olarak yaklaşık 340 milyon TL'dır. Beşiktaş AŞ'nin 31.08.2009 tarihli mali tablolarına göre, kısa ve uzun vadeli ticari alacakları toplamı 26 milyon TL'dir. Aynı tarihli mali tablolara göre Beşiktaş A.Ş.'nin öz sermayesi negatiftir. Tutarı ise (-) 15,5 milyon TL'dir. Yani şirket öz sermayesini yitirmiştir. Yine açıklamada Beşiktaş marka değerinin 1 milyar dolar olduğu ifade edilmektedir. Beşiktaş A.Ş. marka ve isim hakkı kullanım bedeli olarak Beşiktaş Derneği'ne belirli bir bedel ödemekte, sonrasında da bu markayı kullanarak sponsorluk geliri elde etmektedir. Beşiktaş A.Ş.'nin son yıllık mali tablosuna göre (31.05.2009 tarihinde sona eren yıllık mali tablo) aktifinde kayıtlı haklar net 48 milyon TL'dir. Yine aynı tarihli mali tablolara göre, sponsorluk ve reklam geliri yıllık 16 milyon TL'dir. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları marka ve hakların değerlemesini çok özel koşullara bağlamıştır. Bu koşulları sağlamadan Beşiktaş marka değerini afaki bir şekilde açıklamak Beşiktaş A.Ş. yatırımcılarını yanlış yönlendirecektir. Bu husus Sermaye Piyasası Kanunu'na açıkça muhalefettir. Beşiktaş A.Ş.'nin son 3 yıllık mali tablolarına göre sürekli zarar etmektedir. Son yıl zararı 29 milyon TL'dir. Beşiktaş A.Ş.'nin 31.08.2009 tarihli bilançolarına göre birikmiş zararlar toplamı 56 milyon TL'dir.''

-''DEMİRÖREN AÇIKÇA YANILTMAYA ÇALIŞIYOR''-

Son olarak ifade etmek isteriz ki 2009 yılında Beşiktaş A.Ş., Türk Ticaret Kanunu bakımından 324. madde kapsamına girmiştir. Bu bir şirketin öz sermayesinin en az üçte ikisini kaybetmesi halinde uygulanır ve hukuken borca batık şirket statüsünü ifade eder. Beşiktaş A.Ş. buna karşın bir bilirkişi incelemesi yaptırarak bu hukuki yaptırım kapsamından çıkabilmiştir. Ancak bilirkişi raporuyla belirlenen bilanço uluslararası muhasebe standartları tarafından kabul edilmemektedir. Dolayısıyla şirketimizin UEFA kriterlerine uyumunu ölçecek uluslararası standartlara göre hazırlanmış mali tabloda öz sermaye negatiftir. Şirketin yukarıdaki borçları yanında bilanço dipnotları irdelendiğinde daha da kapsamlı bilgilere ulaşılmaktadır. Buna göre şirketimizin verdiği temlik tutarı 37 milyon dolardır. Bu temliklere konu gelirler yayın hakları, maç gelirleri, alacak senetleri ve kira gelirleridir. Yine bağımsız denetimden geçmiş ve kamuya açıklanmış mali tablo dipnotlarına göre, şirketimiz aleyhine devam eden çok sayıda icra takibi, FIFA uyuşmazlıkları, yabancı mahkemelerde görülen davalar ve Türk mahkemelerinde görülen fikri haklar davaları bulunmaktadır. Aleyhimizdeki icra takibi yaklaşık 1,25 milyon avrodur. FIFA'da ve CAS'ta aleyhimize devam eden uyuşmazlık tutarı faiz hariç 3,3 milyon avrodur. Bütün bu bilanço rakamlarının dikkate alınması sonucunda Sayın Yıldırım Demirören'in Beşiktaş kongre üyelerini ve yatırımcısını yanıltmaya çalıştığı açıkça görülmektedir. Değerli kongre üyelerimizi ve yatırımcılarımızı www.imkb.gov.tr internet sitesinde yer alan Beşiktaş A.Ş. mali tablolarını incelemeye ve gerçek rakamları görmeye davet ediyoruz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Aksu rakamlara girdi!
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
KralFm :: Spor :: Beşiktaş-
Buraya geçin: